۱۳۹۸/۰۷/۱۰

تناقض های بازی رومیزی cashflow کیوساکی

بازی رومیزی Cashflow رابرت کیوساکی سعی دارد اصولی از سواد مالی را به شما بیاموزد که به شما کمک می‌کند تا از چرخه موشی خارج شوید.

رابرت کیوساکی و تیمش تلاش زیادی کردند تا موقعیت های دنیای مالی در زندگی واقعی را در بازی تکرار کنند. در اینجا چند نکته قابل تامل از این بازی را برای شما توضیح می‌دهیم:

فرصت ها به شانس بستگی دارند

در بازی رومیزی کش فلو، شانس شما برای برداشتن کارت فرصت سرمایه گذاری مناسب، بستگی زیادی به شانس شما دارد. هیچ کاری هم وجود ندارد که بتوانید درباره این قضیه انجام دهید.

زندگی واقعی متفاوت است. شما می‌توانید به طور فعالانه به دنبال فرصت های مناسب سرمایه گذاری باشید. زمان و منابع بیشتری در اختیار شما قرار می‌گیرد تا بتوانید آن را پیدا کرده و ارزیابی کنید. با کسب تجربه قادر خواهید بود فرصت های خوب را بهتر و سریعتر کشف کنید.

بانکی که بطور نامحدودی وام می دهد

اگر فرصتی دارید که می‌تواند حتی پس از دریافت وام، جریان نقدی خالص مثبتی را برای شما ایجاد کند، منطقی است که تا جایی که امکان دارد مبلغ بیشتری وام بگیرید تا بتوانید در آن فرصت سرمایه گذاری کنید. این بانک به شما امکان می‌دهد تا آنجا که می‌خواهید قرض بگیرید. هیچ محدودیتی وجود ندارد. هیچ پیش قسطی هم لازم نیست بپردازید. این بانک برای خرید انواع سرمایه گذاری وام می‌دهد (می‌توانید املاک و مستغلات، سهام، اوراق مشارکت، فلزات گران بها یا کسب و کارها را خریداری کنید.)

این مسئله دور از واقعیت است. هیچ بانکی آنقدر به شما آسان نمی‌گیرد. آنها برای سرمایه گذاری های سوداگرانه به شما وام نمی‌دهند. آنها مطمئناً انتظار باز پرداخت از طرف شما را دارند و نسبت به مبلغی که قرار باشد به شما وام دهند، بسیار محتاط هستند.

نرخ بالای بهره بانکی غیر واقعی است

این بانک در وام دادن به هرکسی که درخواست وام کند، بسیار آسان می‌گیرد. اما زمانیکه موعد بازپرداخت و شرایط آن از راه برسد، بسیار سخت گیرانه عمل می‌کند.

اگر در دنیای واقعی موفق به گرفتن وام شوید، نرخ بهره می‌تواند پایین‌تر یا بالاتر از بازی باشد. بسته به اینکه در کدام کشور باشید، می‌تواند از ۶ تا ۲۰ درصد در سال باشد. البته مطمئن هستم که باید اقتصادهایی وجود داشته باشند که نرخ بهره پایین یا بالاتری تیز در آنها برقرار باشد.

شما می دانید که بازار در حال پیشرفت است

یک کارت فرصت معامله در بازی Cashflow اینگونه نوشته شده است: “سهام B4U با ۵ دلار در حال فروش است و محدوده معاملات عادی بین ۵ تا ۴۵ دلار آمریکا می باشد.” من از تمام پس انداز خود استفاده می‌کنم و به اندازه‌ای که توانایی دارم، وام می‌گیرم. حال باید منتظر کارتی باشم که به من اجازه دهد آن سهم را با سود بسیار خوبی بفروشم. اگر قیمت فروش ۳۰ دلار آمریکا باشد، ۶۰۰٪ سود می‌گیرم.

چنین چیزهایی در دنیای واقعی هرگز اتفاق نمی افتد. شما هرگز نمی‌دانید که قیمت ها در آینده به چه صورت خواهد بود. اگر فکر می‌کنید می‌دانید، فقط حدس می‌زنید. این برخلاف آن چیزی است که رابرت کیوساکی به شما توصیه می‌کند انجام دهید.

هیچ بانکی به شما پول نمی‌دهد تا با حدس و گمان سرمایه گذاری کنید. حتی اگر استثنائاتی هم وجود داشته باشد، هیچ سهام عادی نمی‌تواند این میزان بازده را به شما بدهد.

هزینه ها اجباری هستند

در بازی Cashflow شما نمی‌توانید هزینه ها را پرداخت نکنید. آنها علی رغم وضعیت مالی شما، اجباری هستند. اگر پول کافی نداشته باشید مجبور می‌شوید وام بگیرید. خوشبختانه در زندگی واقعی می‌توانید چنین خریدهایی را لغو کنید یا به تعویق بیاندازید.

قانون سه بچه تحمیلی است

در بازی رومیزی کش فلو شما هیچ کنترلی بر تعداد فرزندان در طول بازی ندارید. شما حداکثر می‌توانید سه کودک داشته باشید که به ستون هزینه ها اضافه می‌شوند. شما  در دنیای واقعی از این قاعده مستثنی هستید و می‌توانید خودتان برای تعداد بچه هایتان تصمیم بگیرد.

این بازی به شما نمی آموزد که صبور باشید

این یک بازی است. شما می‌خواهید دیگران را شکست دهید و بازی را برنده شوید. شما می‌خواهید از چرخه موشی خارج شوید و نفر اول باشید. این امر، شما را بطور ذهنی به سمت سودهای سریع و حدس و گمان هدایت می‌کند.

من فکر می‌کنم شما باید در زندگی واقعی با سرمایه گذاری های خود صبور باشید. این خصلتی است که یک سرمایه گذار بلند مدت باید داشته باشد.

جمع بندی نهایی

کپی کردن دقیق زندگی واقعی در قالب هیچ بازی امکان پذیر نیست؛ بنابراین برخی از سازش ها ضروری هستند. در زندگی واقعی، ما برخی از جنبه های زندگی خود را کنترل می‌کنیم. شانس، نقش مهمی در زندگی ما دارد. با این حال، هرچه بیشتر تلاش کنید، خوشبخت تر خواهید شد. در کل این بازی تجربه خوبی است. اگر نمی‌توانید با خانواده بازی کنید، سعی کنید شخصی را در شهر خود پیدا کنید که مایل به بازی با شما باشد. بسیاری از دارندگان بازی Cashflow به دنبال همبازی های جدیدی هستند تا بتوانند بازی را با آنها انجام دهند.

در ایران باشگاه کش فلو بر اساس بازی ترجمه شده کش فلو نسخه ایران اقدام به ارائه خدمات آموزشی و پشتبانی بازی کش فلو نموده است. یکی از  مهمترین خدماتی که این باشگاه ارائه می‌کند، خدمات آنلاین همبازی یابی به اعضای خود در سراسر دنیاست تا دغدغه پیدا کردن همبازی های همفکر و علاقه مند را رفع نماید. برای آشنایی بیشتر با خدمات این باشگاه روی دکمه زیر کلیک کنید.

cashflow game , , , ,
درباره Ali Kargozar
یک دیدگاه
  1. مطلب خوبی بود
    تشکر بابت مجموعه خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *