۱۳۹۸/۰۲/۲۲

بازی جهانی cashflow ( کش فلو ) چیست؟

بازی Cashflow رقیب بازی مونوپولی، در حال افزایش پذیرش و حمایت قوی در سراسر دنیا است.

بازی Cashflow یک بازی تخته ای (Board Game ) است که توسط سرمایه گذار و کارآفرین مشهور، رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) نویسنده پرفروش ترین کتاب مالی شخصی در دنیا به نام پدر پولدار، پدر بی پول (Rich Dad Poor Dad) در سال ۱۹۹۶ طراحی و ساخته شده است.

این بازی در واقع یک ابزار آموزشی باور نکردنی برای یادگیری امور مالی شخصی به شیوه ای متفاوت از آن چیزیست که ما در مدرسه یا دانشگاه یاد گرفته ایم. در واقع سرمایه گذاری و حسابداری شخصی را به صورت سرگرم کننده، تعاملی و اجتماعی آموزش می دهد.

نحوه انجام بازی شبیه یک زندگی واقعی است با یک تفاوت بزرگ و آن اینکه امکان سرمایه گذاری برای بازیکنان فراهم شده است.

محتویات بازی

بیایید نگاهی به محتویات بازی داشته باشیم:

 • صفحه بازی
 • دفترچه راهنما
 • قطعات بازی (مهره ها، تاس ها)
 • کارت های مشاغل
 • کارت های صفحه بازی (کارت های فرصت، بازار و هزینه)

قوانین اولیه بازی

صفحه بازی به دو مسیر تبدیل شده است. یکی از آنها چرخه موشی نام دارد (دایره میانی) و دیگری مسیر سرعت نامیده می شود. بازی ۲ هدف دارد:

 • خروج از چرخه موشی

برای انجام این مرحله، شما باید دارایی هایی که دارای جریان نقدی است (درآمد غیرفعال) خریداری کنید تا زمانیکه این درآمد غیر فعال از مجموع هزینه هایتان بیشتر شود.

 • ورود به مسیر سرعت

زمانیکه به مسیر سرعت وارد شدید، هدف بعدی شما این است که به درآمد غیرفعال ۵۰.۰۰۰$ برسید تا برنده بازی شوید.

کارت های صفحه بازی

بجای کارت های “شانس و صندوق گنج” در بازی مونوپولی، شما ۴ نوع مختلف از کارت را در این بازی دارید. باهم نگاهی به این کارت ها می اندازیم:

 • معامله کوچک

این کارت فرصت، شامل سرمایه گذاری هایی از قبیل سهام، کسب و کار و املاک است که بازه قیمتی آنها زیر ۵۰۰۰$ می باشد.

 • معامله بزرگ

کارت معامله بزرگ دارای سرمایه گذاری هایی با بازه قیمتی بالای ۶۰۰۰$ است. از نمونه های این معاملات می توان به آپارتمان های چند واحدی و کسب و کارهای بزرگ اشاره کرد.

 • بازار

بازار به شما وقایع بازی را نشان می دهد مانند فرصت های کسب و کار یا روند بازار.

 • هزینه

این کارت شامل هزینه های غیرضروری بوده که شما باید برای پرداخت آنها پول خرج کنید. زمانیکه مهره شما روی این خانه قرار بگیرد، شما هیچ انتخابی ندارید جز اینکه آن هزینه را پرداخت کنید. نمونه هایی از این هزینه ها شامل خرید عینک، تلویزیون، قایق و … است.

چرخه موشی

انجام بازی Cashflow کاملا چالش برانگیز است و برای اولین بار شما نیاز دارید که با کارت های بازی آشنا شوید. کارت های بازی باعث می شود شما در طول بازی در برگه صورتحساب مالی خود، تغییراتی را ایجاد کنید.

قبل از شروع بازی، شما می بایستی یک “کارت شغل” انتخاب کنید و اطلاعات آن کارت را در برگه صورتحساب مالی خود وارد کنید. کارت های متنوع مشاغل از سرایدار تا دکتر وجود داشته و هرکدام درآمدها و هزینه های موبوط به خود را دارند.

این چرخه، خانه های مختلفی دارد که هر کدام بیانگر یکی از ۴ نوع کارت های صفحه بازی است.

البته خانه “موعد حقوق” نیز وجود دارد که شبیه خانه “Go” در بازی مونوپولی است؛ جائیکه شما هربار که در آن خانه قرار گرفته یا از روی آن رد شدید باید حقوق خود را اضافه کنید. (اگر اضافه نکنید آن را از دست میدهید)

مراقب خانه “بیکاری” باشید. زمانیکه شما در این خانه قرار گرفتید، موقتا شغل خود را از دست می‌دهید و باید یک ماه از هزینه‌های خود را پرداخت کنید، همچنین تا دو نوبت حق بازی ندارید و نمی‌توانید حقوق خود را دریافت کنید.

خانه “خیریه” این انتخاب را به بازیکن می دهد که می تواند ۱۰ درصد از مجموع درآمد خود را به خیریه دهد و در ازای آن تا ۳ مرتبه از جفت تاس استفاده کند.

خانه “بچه” جایی ست که شما صاحب یک بچه جدید می شوید و باید هزینه ماهانه آن بچه را به هزینه های خود اضافه کنید. این مسئله واقعا باعث می شود جریان نقدی ماهانه شما کاهش پیدا کند. بازی به شما اجازه می دهد نهایتا ۳ بچه داشته باشید.

مسیر سرعت

زمانیکه درآمد غیرفعال شما از هزینه هایتان بیشتر شد، شما بطور اتوماتیک واجد شرایط ورود به این مرحله می شوید.

برخلاف چرخه موشی، شما در مسیر سرعت شغلی ندارید زیرا تمام درآمد شما از کسب و کارها یا سرمایه گذاری هایی که قبلا انجام داده اید، به دست می آید.

از اینجا به بعد جریان کمی عوض می شود. فرصت های بسیار بزرگتر با جریان نقدی عظیم در اینجا وجود دارند.

همچنین شما زمانیکه در خانه “روز جریان نقدی” قرار می گیرید یا از روی آن رد می شوید مبلغ بیشتری دریافت می کنید. میزان این مبلغ به درآمد غیرفعالی که شما در چرخه موشی ایجاد کرده اید، بستگی دارد، بجز اینکه این مبلغ ۱۰۰ برابر می شود.

بطور مثال اگر درآمد غیرفعال شما ۲۰۰۰$ باشد، پس “روز جریان نقدی” شما برابر با ۲۰۰.۰۰۰$ می‌شود.

هدف بعدی شما خریدن دارایی ها و فرصت هاست تا زمانیکه بتوانید مبلغ ۵۰.۰۰۰$ درآمد غیرفعال جمع کنید. این دارایی ها شامل کسب و کارهای بزرگ و معاملات املاک بزرگ می‌باشد.

همچنین خانه هایی مانند “دادخواست، ماليات و طلاق” وجود دارد که برای شما هزينه داشته و باعث می شود که نصف یا تمام نقدینگی خود را از دست بدهيد.

باید بگویم این مرحله بسیار آسان‌تر از چرخه موشی است.

جمع بندی

آیا بازی Cashflow برای شما مناسب است؟

بستگی دارد. اگرچه در درجه اول، این یک بازی رومیزی آموزشی بوده و محصولی است که واقعا گران می باشد. بنابراین اگر شما به وجد نیامده اید، دوست ندارید این بازی را انجام دهید یا میل ندارید که آینده مالی خود را تغییر دهید پس بازی Cashflow مناسب شما نیست. بجای آن می توانید از کتاب های رابرت کیوساکی یا افراد دیگر در زمینه سرمایه گذاری استفاده کنید.

به علاوه هر چه افراد بیشتری این بازی را انجام دهند، تعامل بیشتری برقرار خواهد شد. (حداکثر تا ۶ بازیکن). پس ابتدا مطمئن شوید که دوستان یا اقوام شما هم فکر و هم علاقه با شما باشند.

تذکر : بازی رومیزی Cashflow به شما مشاوره حقوقی و سرمایه گذاری نمی دهد بلکه فقط آموزش های ابتدایی مالی را یاد می دهد.

برای کسانی که واقعا نیاز به اصلاح واژگان خود در مورد سرمایه گذاری را دارند و یا تمایل جدی داشته که از چرخه موشی زندگی واقعی به مسیر سرعت حرکت کنند، بازی Cashflow واقعا می تواند به شما کمک کند که این پروسه شروع کنید.

اگر شما علاقه مند شده اید، می توانید به باشگاه بازی Cashflow ملحق شوید یا بازیکنان دیگر را در اطراف منطقه خود پیدا کنید.

cashflow game , , , , , , , , , , , , ,
درباره Ali Kargozar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *