۱۳۹۸/۰۴/۱۰

۱۰ دلیل انجام بازی کش فلو

در این مقاله قصد داریم ۱۰ دلیل انجام بازی کش فلو را بیان کنیم. رابرت کیوساکی قبل از آغاز نوشتن کتاب های ارزشمند خود، یک بازی تخته ای را طراحی و توسعه داد تا مردم سراسر دنیا بتوانند در جهت افزایش مهارت‌های مالی خود از آن استفاده کنند و قوانین جاودانه‌ای را که به وضوح در کتاب پدر پولدار بیان شده است، تمرین کنند. رابرت اسم آن را بازی cashflow نامید.

اکنون بسیار مفتخریم که نسخه فارسی و ایرانی شده این بازی به نام بازی کش فلو را خدمت ایرانیان عزیز معرفی کنیم. در این نسخه، بازی جهانی cashflow را بر اساس شرایط اقتصاد ایران و متناسب با ابزارهای مالی موجود در ایران بازی خواهید کرد و به شما کمک می کند تا تجربه ثروتمند شدن در جامعه ایران را بیاموزید.

بازی کش فلو به بازیکنان خود آموزش می دهد که چگونه با موفقیت در املاک، سهام و اوراق بهادار، کار و کسب و … در قالب معامله های کوچک و بزرگ سرمایه گذاری کنند. هدف بازی این است که یاد بگیرید نسبت به پولی که از دست‌تان خارج می‌شود، پول بیشتری به دست آورید. در واقع باید بدون نیاز به حقوقی که در ابتدای بازی به شما داده می‌شود درآمد غیرفعال حاصل از دارایی هایتان، بیشتر از هزینه هایتان شود.

در این بازی یاد خواهید گرفت که درآمد غیرفعال ایجاد کنید تا بتوانید برای برخورداری از یک زندگی بهتر، از چرخه موشی معروف خارج شوید. در واقع این بازی مهارت‌های کارآفرینی و سرمایه گذاری شما را افزایش می‌دهد و در عین حال، هوش هیجانی و مالی شما را رشد خواهد داد. واقعا از یک بازی تخته ای چه انتظارات دیگه ای می توانید داشته باشید تا برای شما فراهم کند؟!

حال با نگاهی دقیق‌تر به بازی می‌توانید ببینید که شما در مسیر ثروت آفرینی به کمک درآمد غیرفعال، با فرصت‌ها و تله هایی روبرو هستید. همانطور که در دنیای واقعی نمی‌توانید این موضوع را کنترل کنید که زندگی چه چیزی را به شما بدهد، نمی‌توانید پیش بینی و کنترل کنید که تاس کجا غلت می‌خورد و شما را در کدام خانه بازی فرود می‌آورد. هر جا از بازی که قرار گرفتید، باید بهترین شرایط را ایجاد کنید و به آرامی ثروت خود را بسازید.

در ادامه می خواهیم ۱۰ دلیل انجام بازی کش فلو را خدمت شما تشریح کنیم:

۱) دیدن بسیاری از اصول مالی در عمل

یکی از مهمترین اصول مالی که ما در بازی می بینیم این اصل است که “جریان نقدی اهمیت بیشتری نسبت به ارزش دارایی ها دارد.” این موضوع در بازی کش فلو نسبت به بازی مونوپولی مشهودتر است. به جای صرف مبلغ زیادی پول برای افزایش دارایی ها، استفاده آن پول برای ایجاد یک جریان نقدی قابل قبول، مفید تر است. کم کم به این درک می رسید که چرا باید قدرت مالی خود را با کسب دارایی های درآمدزا افزایش دهید.

از نگاهی دیگر بیایید فرض کنیم که شما دو گزینه دارید: به دست آوردن دارایی ها و بدهکار شدن در این روند یا سپری کردن زندگی با چند میلیونی که در بانک دارید و دوری کردن از بدهی ها، کدام یک را انتخاب می کنید؟ انجام بازی کش فلو به شما نشان می دهد که بهتر است با پول هایتان دارایی خرید کنید و بدهکار شوید. رابرت کیوساکی این نوع بدهکاری را “بدهی خوب” نامگذاری کرده است.

۲) توسعه هوش مالی

حضور در بازار سرمایه و دنیای کار و کسب برای افرادی که دارای مدرک MBA و سایر مدارک مرتبط هستند، بسیار راحت تر است ولی برای برخی از ما که در زمینه های غیر مرتبط با بازرگانی تخصص داریم، این بازی این امکان را می دهد تا بخشی از ذهنمان را که به آن دست نزده ایم، توسعه دهیم.

البته اتفاق اصلی سر میز بازی در باشگاه ها می افتد. بازی با افرادی مثل سرمایه‌گذاران و آدم‌هایی با مشاغل مختلف، فرصتی است تا برای ترویج کار و کسب یا پروژه خود در دنیای واقعی با آنها ارتباط برقرار کنیم.

۳) یادگیری اینکه چگونه با حرکتی کرم وار از چرخه موشی در زندگی واقعی خارج شویم

از آغاز بازی، همه بازیکنان بازی را از چرخه موشی شروع می کنند که در زندگی واقعی هم قابل تصور است. همانطور که بازی جلو می رود، بازیکنان تمام تلاش خود را می کنند که از این چرخه خارج شوند و اکثر ما با بکارگیری اصول مالی تست شده و قابل اعتماد به آن دست پیدا می کنیم.

شانس شما برای خارج شدن از چرخه موشی در زندگی واقعی، متکی به توانایی شما برای خارج شدن از این چرخه در بازی است، به ویژه هنگامی که بازیکنی شروع به تجسم تمام فرصت های خارج از محیط بازی می کند! با این حال این مطلب مهم را یادآوری می کنیم که اگر این اصول را از بازی بیرون نکشید و آنها را در زندگی واقعی تمرین نکنید، تفاوت زیادی را در زندگی خود احساس نخواهید کرد.

۴) درک می کنیم که سریع ترین راه خروج از چرخه موشی در بازی و زندگی واقعی، «سادگی» است

برای کسانی که تا الان این بازی را انجام نداده اند، لازم است توضیح دهیم که باید در ابتدا یک شغل انتخاب کنید و در مسیر بازی با بدهی ها و هزینه های احتمالی مربوط به آن شغل پیش بروید، حتی بدون اینکه سود یا زیان کنید. طبق تجربه ای که از این بازی داریم، هر زمان ما با یک شغل ساده شروع می کنیم، احتمال بیشتری وجود دارد که سریع تر درآمد غیرفعالمان از هزینه هایمان بیشتر شود و از چرخه موشی فرار کنیم.

این موضوع، اهمیت شروعی ساده و ایجاد چندین منبع درآمد غیرفعال را نشان می دهد. مثلا به عنوان یک راننده کامیون در بازی، هزینه های شما کمتر است پس سریع تر به نقطه سربه سری درآمد و هزینه می رسید. همچنین این موضوع اهمیت تلاش برای کاهش هزینه ها به ویژه زمانی که شروع به سرمایه گذاری در کسب و کار می کنید را نشان می دهد.

۵) ارتباطات خود را توسعه دهید

بازی کردن با ذهنیت های مشابه باعث خواهد شد تا شبکه ارتباطات شما گسترده تر شود. در یک دسته از بازیکنان، شما می توانید ترکیبی از افراد با کسب و کارهای مختلف مانند سرمایه گذاران، کارشناسان و افراد مرتبط یا غیر مرتبط با زمینه کاری خود را پیدا کنید. در این فرآیند، اطلاعات حیاتی که در اختیار شما قرار می گیرد، اطلاعاتی است که به طور بالقوه برای انتقال شما به سطح بعدی درآمدی مفید است.

آن دسته از سرمایه‌گذارانی که امیدوار بودید تا روی ایده میلیونی شما سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند در کنار میز شما نشسته و در حال یادگیری باشند (درست مثل شما) که چگونه سرمایه‌گذاری‌های خود را افزایش دهند و از چرخه موشی خارج شوند. خوشبختانه، این چیزی است که بین شما و همبازی هایتان مشترک است.

۶) منتظر بمانید و فرصت های پرسود را کشف کنید

در بازی، به طور مداوم فرصت های معامله رو می شوند. اگر تجربه نداشته باشید، ممکن است به دنبال هر فرصتی که پیشنهاد می شود بروید، اما نشانه هر سرمایه گذار موفق، توانایی او برای خرید در بهترین حالت این معاملات و فرصت ها است. این یکی از مهارت هایی است که شما از طریق تمرین به دست می آورید و با انجام این بازی، در آن استاد می شوید.

در طول هر بازی چندین فرصت در قالب معاملات ارائه می شود. یکی از راه هایی که ما به شما توصیه می کنیم تا مطمئن شوید بهترین معامله را انتخاب کرده اید این است که نگاهی به ROI (نرخ بازگشت سرمایه) داشته باشد تا بهترین تصمیم را بگیرید. راه دیگر برای انجام یک معامله خوب این است که به قیمت خرید و شرایط پرداخت اولیه نگاه کنید. این تجربه ها می تواند در زندگی روزمره واقعی شما استفاده شود.

۷) استفاده بیش از حد از اهرم، اغلب منجر به ورشکستگی می شود

در بازی و در زندگی واقعی، ممکن است معاملات خاصی سر راه شما قرار بگیرند که بسیار جذاب به نظر برسند چون پتانسیل ایجاد جریان نقدی عظیمی را دارند، اما برای خرید آنها باید مبلغ بسیار زیادی بپردازید و وسوسه می شوید که از بانک وام دریافت کنید تا بتوانید آن معاملات را انجام دهید. این کار می تواند به خوبی پیش رود، اما می تواند به سرعت مشکل آفرین هم شود.

اگر برای درآمد ماهانه دارایی های سرمایه گذاری شده شما اتفاقی بیفتد، پرداخت ماهانه وام شما به سرعت می‌تواند به جریان نقدی منفی و ورشکستگی احتمالی تبدیل شود. این مسئله همچنین می تواند هنگامی که شما دچار بیکاری موقت شدید، رخ دهد. بازی از طریق این تجربیات به شما می آموزد تا از معاملاتی که باعث می شود بیش از حد در معرض خطر قرار بگیرید یا اینکه بخواهید بیش از حد از اهرم بدهی استفاده کنید، دوری کنید.

۸) بدست آوردن توانایی محافظت از سرمایه گذاری هایتان

این بازی تا حد ممکن برای تقلید از سناریوهای زندگی واقعی ساخته شده است. تصور کنید شما تصادف کره اید و مجبور به پرداخت هزینه های درمانی بالای خود شوید. این اتفاق فقط برای اینکه نیم نگاهی به عقب داشته باشید و متوجه شوید که هرگز خود را بیمه نکرده اید در بازی گنجانده شده است. سپس ممکن است از این پرداخت احساس درد کنید، اما این بار خوشبختانه این اتفاق فقط در یک بازی برای شما افتاده است.

بعد از بازی، آیا هنوز هم آنقدر بی دقت هستید تا اجازه دهید این اتفاق برای شما خارج از محیط این بازی تخته ای بیفتد؟ البته که نمی خواهید. شما به دقت درمورد این فکر خواهید کرد که چه چیزی باعث شد شما در بازی کم بیاورید.

همچنین درس های ظریفی را از این بازی خواهید آموخت و با قدرت خود همه چیز را امتحان خواهید کرد تا از هر یک از دارایی ها و سرمایه های خود محافظت کنید. بنابراین، بازی می تواند به شما کمک کند تا درک کنید که شرایط پیش بینی نشده ای وجود دارد که می تواند در هر زمان رخ دهد و بنابراین شما باید تلاش های آگاهانه ای در جهت محافظت از سرمایه گذاری هایتان با اتکا به توانایی های خود داشته باشید.

۹) آگاهی درباره چگونگی تشخیص یک معامله خوب و قاپیدن آن

یک مهارت اساسی در بازی این است که قبل از انتخاب فرصت ها، به دقت به آنها توجه کنیم که آیا فرصت پیشنهادی خوب است یا نه و اگر خوب است اجازه ندهید از دست شما خارج شود. با انجام این بازی، شما در معرض اتفاقاتی قرار می گیرید که باعث می شود یک معامله، خوب جلوه کند، بنابراین وقتی این اتفاقات را در زندگی واقعی مشاهده می کنید، می دانید که چگونه آنها را شناسایی کنید.

اکثر سرمایه گذاران وقتی مرتکب اشتباه می شوند که اجازه می دهند فرصت های طلایی از دستشان فرار کند. از طرفی گاهی اوقات فرصتی طلایی که ما مدت ها در انتظار آن هستیم، ممکن است درست زیر بینی ما قرار داشته باشد. پس شناسایی آنها می تواند بسیار مشکل باشد.

شناسایی فرصت های خوب یک مهارت است که شما می توانید زمانی که دائما در حال تجزیه و تحلیل و مقایسه معاملات و فرصت های مختلف هستید، به دست آورید که از طریق بازی کش فلو قابل دستیابی است. هنگامی که شما این کار را بارها و بارها انجام می دهید، ذهن ناخودآگاه شما برنامه ریزی می شود تا جوانب مثبت و منفی هر فرصتی را تحلیل کند. زمانی که به این شرایط برسید، می توانید به صورت ناخودآگاه یک معامله خوب را از یک معامله بد جدا کنید بدون آنکه فکر کنید.

۹) آگاهی درباره چگونگی تشخیص یک معامله خوب و قاپیدن آن

این کار ممکن است به نظر خطرناک باشد اما برای رشد شما ضروری است. دیوانگی است که کارهای یکسانی را بارها و بارها انجام دهید و انتظار همان نتایج را داشته باشید.

این بازی احساسات و قضاوت های شما را آزمایش می کند تا یاد بگیرید که آن را کنترل کنید و از آنها برای تصمیم گیری درست استفاده کنید. روابط تجاری و بین فردی شما به طرز خارق العاده ای گسترش یافته و به شما برتری می دهد. این پیشرفت راه خروج شما را از چرخه موشی در زندگی واقعی هموار می سازد.

اولین تجربه شما در این بازی ممکن است دلهره آور باشد، اما همانطور که در بازی جلو می روید، وضعیت متعادل خود را پیدا خواهید کرد و در کمترین زمان، تبدیل به یک حرفه ای خواهید شد. این سناریو بهتر از یادگیری سرمایه گذاری و ریسک کردن با پول واقعی است.

بازی کش فلو فارسی , , , , , , , ,
درباره Ali Kargozar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *