۱۳۹۸/۰۶/۱۴

تجربه من در آموزش مالی از طریق بازی کش فلو

من اولین باری که درباره بازی کش فلو شنیدم، زمانی بود که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده بودم. کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول نوشته رابرت کیوساکی را تازه خوانده بودم و او این بازی و فواید آن را کاملا در کتابش شرح داده بود. آن موقع واقعا قادر به تحمل یکی شبیه خودم نبودم، بیکار و بی‌انگیزه! بنابراین شروع به جستجو در اطرافم کردم و شخصی که آن بازی را داشت پیدا کردم.

نمی توانم به خاطر بیاورم که چگونه این اتفاق افتاد. به هر حال من با آن آقایی که بازی را داشت تماس گرفتم. در محل زندگی صاحب این بازی تخته ای همدیگر را ملاقات کرده و شروع به بازی کردیم. هر دو نفرمان در بازی تازه کار بودیم. در ابتدا بسیار خسته کننده به نظر می‌رسید، مخصوصاً تغییرات مالی که پس از هر دور تاس باید ثبت می کردیم! مدتی طول کشید تا بدون اینکه بارها و بارها به قوانین نگاه کنیم توانستیم آن را بازی کنیم.

بعد از آن نسخه الکترونیکی (کامپیوتری) و بعد اپلیکیشن بازی Cashflow انگلیسی را بازی کردم. نسخه های الکترونیکی ارزان‌تر و قطعاً سریعتر هستند اما توصیه می‌کنم قبل از رفتن به سراغ نسخه الکترونیکی، ابتدا بازی رومیزی آن را انجام دهید. من با محاسبه صورت وضعیت مالی به صورت دستی چیزهای زیادی آموختم.

مدتی گذشت با باشگاه کش فلو آشنا شدم و در آنجا با همبازی های جدیدی این بازی را انجام دادم و تجربه های زیادی را از این بازی و همبازی های خود به دست آوردم و به همه علاقه مندان بازی کش فلو در سراسر دنیا پیشنهاد می کنم برای انجام بازی و دریافت اثرات آن حتما این بازی را در باشگاه های کش فلو بازی کنند. البته زمان زیادی گذشت تا به اولین موفقیت های مالی خودم برسم ولی با یقین می گویم که همه چیز را مدیون این بازی و روش آموزشی اون هستم.

حال فکر می کنم شاید سوالاتی برای شما درمورد این بازی به وجود آمده باشد ولی من سعی می کنم به برخی از عمومی ترین سوالات شما پاسخ دهم:

بازی کش فلو شامل چه محتویاتی است ؟

 • صفحه بازی، که در آن بازی می کنید و شامل دو مسیر است: چرخه موشی و مسیر سرعت. این چرخه ها مانند سایر بازی های تخته ای از خانه هایی تشکیل شده اند. هر خانه دارای یک رویداد خاص است. این رویداد می تواند موعد حقوق، فرصت معامله، بازار، هزینه غیر معمول، خیریه، بچه یا بیکاری موقت باشد. جزئیات وقایع در دفترچه راهنما آورده شده است. مسیر سرعت نیز فرصت ها و تهدیداتی را در خانه های خود آورده است.
 • تاس. معمولاً بازیکنان با یک تاس بازی می کنند. اما طبق دستورالعمل کارتهایی که می کشید ممکن است با دو تاس بازی کنید.
 • مهره هایی که نماینده بازیکنان هستند. شما مهره خود را در طول مسیر طبق شماره ای که در تاس ها ظاهر می شود حرکت می دهید.
 • دسته کارت های مشاغل
 • دسته کارت های معامله کوچک
 • دسته کارت های معامله بزرگ
 • دسته کارت های بازار
 • دسته کارت های هزینه غیرمعمول
 • برگه های صورت وضعیت مالی و کیف پول

قبل از شروع بازی، لطفا مداد خوب و با کیفیت، تراش، پاک کن و ماشین حساب تهیه و آماده کنید.

این بازی را چند نفره می توان انجام داد؟

محتویات جعبه می تواند تا پنج یا شش بازیکن را پشتیبانی کند. اما توصیه می کنم تعداد بازیکنان را به سه یا چهار نفر محدود کنید. این عمل مخصوصاً وقتی که برای اولین بار بازی می کنید بسیار مفید است. تعداد زیاد افراد که بخواهند در یک زمان بازی را انجام دهند می تواند بسیار وقت گیر باشد.

انجام بازی کش فلو چقدر زمان می برد؟

اگر سه بازیکن برای اولین بار بازی کنند، ممکن است بین ۴ یا ۵ ساعت طول بکشد. وقتی من برای اولین بار با یک نفر دیگر بازی کردم، هیچ کس نتوانست در ۴ ساعت از چرخه موشی خارج شود. ما مجبور شدیم به دلیل کمبود وقت، بازی را متوقف کنیم.

برای یادگیری قوانین بازی زمان لازم است. محاسبه کردن تغییرات صورت وضعیت مالی بعد از هر بار تاس ریختن نیز بسیار وقت گیر است.

چگونه در بازی برنده شویم؟

هر بازیکن باید رویایی را برای خود انتخاب کند. بازیکنی که از چرخه موشی خارج می‌شود، به مسیر سرعت رفته و با رسیدن به درآمد غیرفعال هدف به رویای خود دست پیدا می‌کند و برنده بازی می‌شود.

بازی کش فلو چگونه انجام می شود؟

هر بازیکن باید یک مهره رنگی و یک کارت مشاغل را انتخاب کند (می تواند مهندس، دکتر، خلبان خطوط هوایی، سرایدار و … باشد) حالا بازیکنان باید برگه صورت وضعیت مالی خود را با داده های درج شده مطابق با کارت شغل خودشان پر کنند.

برگه صورت وضعیت مالی دارای ستون هایی برای ثبت درآمد فعال، درآمد غیرفعال، هزینه، پس انداز، دارایی و بدهی می باشد.

درآمد فعال هنگامی که کار می کنید به دست می آید (حقوق، دستمزد و …) اما درآمد غیرفعال بدون هیچ تلاشی از طرف شما وارد زندگیتان می شود. اجاره، سود سهام و … درآمد غیرفعال است.

هزینه ها شامل مالیات، اقساط وام، هزینه های جاری و … است.

املاک و مستغلات، سهام، اوراق مشارکت، طلا، ارز ، کار و کسب ها و … دارایی هایی هستند که ماه به ماه به ستون درآمد شما پول وارد می کنند. خانه، ماشین و وام های بانکی از جیب شما پول خارج می کنند و از این رو آنها را بدهی می نامند.

هر بار که از خانه موعد حقوق رد شوید مبلغی برابر با اختلاف بین کل درآمد منهای کل هزینه ها به پس انداز شما اضافه شود.

اگر مهره شما در یک خانه فرصت فرود آید، می توانید تصمیم بگیرید یک کارت را از دسته کارت های معامله کوچک یا دسته کارت های معامله بزرگ بکشید. فرصت های کوچک را می توان با مبالغ اندک خریداری کرد اما فرصت های بزرگ نیاز به پول بیشتری دارد.

خانه فرصت معامله شامل یک فرصت سرمایه گذاری است. این فرصت می تواند در املاک و مستغلات، سهام، اوراق مشارکت، طلا، ارز یا کار و کسب ها باشد. اگر منطقی باشد آن را خریداری می‌کنید یا در غیر این صورت سعی می‌کنید آن را به بازیکن دیگری که علاقه‌مند است بفروشید. اگر هیچ خریداری وجود ندارد، باید آن را به زیر دسته کارت ها منتقل کنید.

ممکن است برای خرید چنین فرصت هایی از بانک وام بگیرید؛ اما باید مطمئن باشید که جریان نقدی مثبت در آن سرمایه گذاری وجود دارد.

وقتی شخصی در یک خانه بازار قرار می‌گیرد، یک کارت بازار کشیده می‌شود. این به شما کمک می‌کند تا دارایی خود را برای دریافت سود سرمایه ای بفروشید. همه بازیکنان می‌توانند از موقعیتی که کارت بازار به ارمغان می آورد استفاده کنند.

اگر به خانه هزینه برخوردید باید یک کارت برداشته و برای هزینه شرح داده شده در کارت، پول پرداخت کنید. این اجباری است و شما نمی‌توانید پرداخت نکنید.

در حالی که در طول مسیر حرکت می‌کنید با خانه هایی به نام “خیریه، بچه، بیکاری موقت” نیز روبرو می‌شوید. در هنگام حرکت در مسیر چرخه موشی به شما حقوق پرداخت می‌شود؛ به کمک پس اندازتان دارایی می‌خرید و درآمد غیرفعالتان افزایش پیدا می‌کند. هنگامی که درآمد غیرفعال شما از هزینه های ماهانه بیشتر شد می‌توانید به مسیر سرعت بروید.

در مسیر سرعت دسته کارتی وجود ندارد. فرصت ها و تهدیدهای دیگری در خانه های این مسیر مشخص شده است. این فرصت ها با فرصت های موجود برای بازیکنان در چرخه موشی متفاوت است. آنها نیاز به پرداخت بیشتری دارند و هیچ بانکی هم در دسترس نیست تا به شما وام بدهد.

هنگامی که به درآمد فعال هدف رسیدید درواقع به رویای خود که در ابتدای بازی مشخص کرده بودید رسیده اید و برنده بازی کش فلو می‌شوید.

بازی کش فلو فارسی , , , , , , , ,
درباره کش فلو گیم
2 دیدگاه
 1. سلام و وقت بخیر
  من دیشب برای اولین باراز مسیر توی یه جمع خانوادگی این بازی رو انجام دادیم و واقعا اول بازی گیج کننده بود
  ولی هر چی بیشتر از بازی می گذشت و حجم اطلاعات به دست اومدم بیشتر میشد حس خوبمون نسبت به بازی بیشتر میشدو بیشتر راغب به انجام بازی میشدیم
  ما از ۱۲ شب تا ۹ صبح این بازی رو انجام دادیم و خوشبختانه تونستیم بازی رو تمام کنیم
  این شروع بوده و مطمینا بازی های بعدی لذت بیشتری از یادگیریش میبریم و ان شالله بتونیم توی بازی زندگی واقعیمونم ازش استفاده کنیم.
  در آینده بیشتر از تجربه هام رو باهاتون به اشتراک میزارم.
  ۱۳۹۹/۰۳/۲۴

  • سلام و عرض ادب
   باعث افتخار است که کش فلو رو بازی کردید و مطمئنم صبر شما در یادگیری کمک زیادی به شما می کند. برخی از عزیزانی که این بازی رو انجام می دهند به علت پیچیدگی های یادگیری اول بازی همون ابتدا شروع به انتقاد از بازی میکنند و حتی یکبار بازی رو به اتمام نمی رسونند. در واقع در این بازی و بازی زندگی صبر و یادگیری و تداوم انجام عملی آموزش هاست که شما به موفقیت مالی میرسونه. منتظر نظرات جدیدتون هستیم. خوشحال میشویم نظر خودتون درباره بازی رو از این صفحه دوباره با اطلاعات کامل ارسال کنید:
   https://www.cashflowgame.ir/%d8%aa%d8%ac%d8%b1%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%b4%d8%aa%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%86/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *