۱۳۹۸/۰۶/۱۶

آیا بازی کش فلو سواد مالی را بهبود می دهد؟

بله، این همان چیزی است که رابرت کیوساکی فکر می کند. او نویسنده کتاب پرفروش پدر پولدار پدر بی پول است. او همچنین بسیاری از کتابهای دیگر در زمینه سواد مالی را تألیف کرده است. کتابهای او به عموم مردم آموزش می دهد که چگونه یک درآمد غیرفعال ایجاد کنند و از چرخه موشی خارج شوند.

او دو بازی Cashflow101 و Cashflow202 را طراحی کرده است. Cashflow101 مبانی اصولی درآمد فعال، درآمد غیرفعال، هزینه ها، پس انداز و سرمایه گذاری را به شما می آموزد. برای افرادی که ۱۴ سال و بالاتر دارند این بازی توصیه می شود. بازی دوم پیشرفته تر است و برای کسانی که بارها و بارها بازی اول را انجام داده اند، طراحی شده است. این بازی به شما می آموزد که چگونه در ابزارهای پیشرفته بورس و سهام سرمایه گذاری کنید. Cashflow نسخه کودکان نیز برای رده سنی کودکان و نوجوانان طراحی شده است.

بر اساس تجربه های صورت گرفته، بسیار مهم است که قبل از بازی کردن، چند بار کتاب پدر پولدار پدر بی پول را بخوانید. در غیر این صورت ممکن است بازی برای شما خیلی معنی نداشته باشد. قبل از انجام بازی cashflow101 باید کتاب چهارراه پولسازی رابرت کیوساکی را نیز بخوانید.

گرچه این بازی ها بسیار ساده هستند و عناصر غیر واقعی در آن وجود دارد ولی باید اعتراف کنیم که ابزارهای آموزشی بسیار خوبی هستند. آنها می توانند تغییرات مهمی را در ایده های شما درباره نحوه کسب درآمد، پس انداز و خرج کردن به وجود بیاورند.

البته به تازگی نسخه فارسی و ایرانی شده بازی Cashflow101 به نام “بازی کش فلو نسخه ایران” عرضه شده است که علاقه مندان بازی های کیوساکی در ایران می‌توانند از آن استفاده کنند.

بازی کش فلو دارای دو مسیر است، چرخه موشی و مسیر سرعت. این یک بازی گروهی است و تا ۶ نفر می توانند بازی را انجام دهند. اما بسیار کند است. بنابراین تعداد بازیکنان را حداکثر به ۳ یا ۴ نفر محدود کنید. هنگامی که در محاسبه صورت وضعیت مالی بازی احساس راحتی کردید، می توانید برای سرعت بخشیدن به بازی از اکسل استفاده کنید. استفاده از اکسل را فقط بعد از اینکه حداقل ۷ بار از چرخه موشی خارج شدید، شروع کنید.

هر بازیکن در بازی کش فلو مجبور است آرزویی را انتخاب کند، سپس شغلی را انتخاب کند و شروع به پرتاب تاس کند. حقوق ماهانه، هزینه های ماهانه، بچه جدید، کاهش هزینه ها، فرصت های سرمایه گذاری و هزینه های غیرمعمول مواردی هستند که در طول بازی همه آنها را یاد می گیرید. هر یک از بازیکنان دارای یک برگه کیف پول و یک برگه صورت وضعیت مالی هستند که با تغییر وضعیت مالی شان در هر بار تاس ریختن، باید آن را تغییر دهند.

هدف این بازی این است که درآمد غیرفعال خود را به بالاتر از هزینه های ماهانه خود برسانید. برای این کار باید پس انداز کنید و در سرمایه گذاری های مولد پول مانند املاک و مستغلات، اوراق مشارکت، سهام و کار و کسب ها سرمایه گذاری کنید. همچنین با فروش سرمایه گذاری های خود در زمان و قیمت مناسب می توانید سود سرمایه ای کسب کنید.

انتظار نداشته باشید که این بازی به شما یاد دهد که در زمینه املاک و مستغلات آدم کله گنده ای شوید یا در انتخاب سهام دستان طلایی داشته باشد. اما مطمئناً باعث می شود تا به روشی که می خواهید پول خرج کنید، نگاهی دوباره بیاندازید.

می آموزید که بسیاری از چیزهایی که فکر می کنید باعث ثروتمند شدن شما می شوند فقط بدهی یا هزینه های غیرمعمول هستند. آنها ماه به ماه پول از جیب شما خارج می کنند و هیچ کمکی به درآمد غیرفعال شما نمی کنند.

شما روی یک هدف متمرکز می شوید و درآمد غیرفعال بیشتری کسب می کنید. شما به هر فرصت سرمایه گذاری فقط با یک ایده در ذهنتان نگاه می کنید! “آیا این فرصت پتانسیل این را دارد که در حال حاضر یا در آینده به من درآمد غیرفعال بدهد؟!” با افزایش درآمد غیرفعال و عبور آن از هزینه های ماهانه، می توانید به مسیر سرعت بروید.

مسیر سرعت نیز دارای فرصت های سرمایه گذاری است. اما آنها در دسترس کسانی که در چرخه موشی قرار دارند، نیستند. پس از رسیدن به درآمدغیرفعال هدف برنده بازی می شوید. البته برای انجام این کار مجبور خواهید بود پول کافی داشته باشید!

یادگیری خواندن اعداد خود یک اثر جانبی عالی در بازی است. هنگامی که شما با نحوه قرار دادن اعداد در برگه صورت وضعیت مالی احساس راحتی کردید، ممکن است بخواهید آن را با اعداد زندگی واقعی خود امتحان کنید.

اگر شما مانند بسیاری از افراد طبقه متوسط جامعه باشید، پس انداز ماهیانه بسیار کمی دارید، به سختی چیزی در ستون درآمد غیرفعال دارید، چیزهای زیادی به عنوان بدهی (همان هایی که فکر می کنید دارایی هستند) داشته و فقط چند مورد اندک در ستون دارایی های خود دارید.

برای بهبود وضعیت مالی زندگی واقعی خود توصیه می کنیم بازی کش فلو را بارها و بارها انجام دهید. زندگی کوتاه تر از آنی است که بتوان اشتباهات مالی در جوانی را جبران کرد! تا به خودتان می آیید در سالهای میانی زندگی هستید و با نیم نگاهی به عقب متوجه می شوید عمری را به درجا زدن در زندگی مالی سپری کرده اید.

لطفا تا دیر نشده یادگیری سواد مالی را شروع کنید! در این راه باشگاه کش فلو در کنار شماست.
بازی کش فلو فارسی , , , , , ,
درباره Ali Kargozar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *